Statki, samoloty, budowle, małe roboty… To i jeszcze więcej zmieści się na regale pokazowym, by ukazać zdolności manualne  małego budowniczego. Modele do składania obiektów i środków transportu są chętnie składane przez dzieci niezależnie od tego czy elementami są klocki, puzzle 3d czy może małe elementy z papieru, tektury czy tworzywa.

Modele do składania, modele do sklejania: jakie wybrać na początek? Bez znaczenia jest sposób łączenia gdy mamy do czynienia z małym pasjonatem. Gdy nie mamy pojęcia czy nasze dziecko odkryje w modelowaniu pasję, możemy zacząć od mało skomplikowanych modeli, które składają się z kilkunastu do kilkudziesięciu elementów. Z biegiem czasu możemy prezentować dziecku coraz większe i bardziej ambitne modele, które zaangażują je na wiele godzin.

Warto również zorientować się, w którą stronę zmierzać jeśli chodzi o wybór tematyki modeli. Dziecko może nie zaangażować się w pełni w składanie lub sklejanie modelu statku, jeśli skłania się bardziej w kierunku budowania najwyższych obiektów na świecie.

Podobnie w przypadku samolotów: jeśli dziecko lubuje się w modelach z okresu II Wojny Światowej, to z mniejszym zaangażowaniem złoży model współczesnego Boeninga czy F16. Może się także okazać, że nasza pociecha uwielbia składać cegły i stawiać całe budynki.

Warto po model do składania wybrać się razem z malcem, by mógł zadecydować sam, jaki model będzie mu się najprzyjemniej składać. Dopiero po upewnieniu się w preferencjach młodego człowieka sprawiajmy mu prezenty, które z dumą będzie prezentował kolegom i koleżankom.